הכריכה – חלון הראווה של הספר

books-1204029_640

לקוח מבקש לרכוש לעצמו ספר. כשהוא יכנס לחנות ספרים, הוא יתקל במבחר רחב של מאות ספרים המוצעים למכירה. אז איך תגרמו שדווקא הספר שלכם, יעניין אותו ויצוד את עיניו? עניתם נכון. הכריכה. הלוקח שמתבונן במדף הספרים, עיניו רואות מגוון כריכות בעיצובים ובצבעים שונים. וכריכה שתעניין ותרתק אותו, עשויה לגרום לו לעבור לעיין בתוכן. 

לכריכה תפקיד נוסף – היא יוצרת ללקוח את הרושם הראשוני על הספר. כריכה שתעוצב בצורה נכונה, תיצור אצל הלקוח רושם חיובי, רושם שילווה אותו גם כשיעבור לבדוק את התוכן. למעשה, הכריכה היא החלון-ראווה של הספר, הממחיש ללקוח במבט חטוף את תוכנו ורמתו של הספר.

אחרי שהסברנו את החשיבות של עיצוב הכריכה, הכנו לכם דגשים חשובים, בדרך להפוך את כריכת ספרכם למושלמת.

מטרת העיצוב – לא רק יופי

עיצוב מוצלח של כריכת ספר – הוא כזה שישדר את הרעיון של הספר. על הכריכה יופיעו, האובייקטים המרכזיים של הספר. כמו, דמות ומקום. המחישו את סוג התוכן. למשל: ערפל המשתקף בתמונת הכריכה, מתאימה לממד של מתח. צללית או אובייקט שחסר בו חלק, מתאימים לממד של מסתורין. עיטורים על ספר מתכונים, ישדרו יוקרה. וכן הלאה.

הצבעים צריכים להיות מותאמים לקהל היעד. בספר ילדים, תתאים כריכה צבעים רבים השונים זה מזה, אך בספר קודש תתאים כריכה שהיא כולה חומה. בספרי נוער, השתמשו בצבעים הקרובים זה לזה, כדוגמת שילוב של ירוק תכלת טורקיז ולבן. בספר יוקרתי, לרוב יעשה שימוש בצבע זהב. לעיתים הצבע מותאם לסוג התוכן – כריכה בעלת גוונים של שחור, משדרת פחד ומתח. אדום וסגול, משדרת רומנטיקה. שימו לב שגם סוג הכריכה (רכה, קשיחה), צריך להיות לפי סוג הספר וקהל היעד. 

ניתן להוסיף בצידה האחורי של הכריכה, קטע מושך מעלילת הספר, בתוספת שאלות מסקרנות. להגברת הרושם, ציינו גם ספרים מוצלחים אחרים של הסופר, או תגובות מיוחדות שנכתבו על הספר מאנשים בעלי-שם.

כדי להצליח, לא מומלץ לעצב לבד. פנו למעצב בעל-שם, כדי שירתום עבורכם את ניסיונו וכישוריו, ורק כך תובטח הצלחתכם.

למידע נוסף על הוצאות ספרים בישראל לחצו כאן.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
שרה שניידר

שרה שניידר

שרה הינה חובבת עיצוב ובעלת רצון תמידי לעזור, ואין דבר יותר טוב מאשר לשלב את זה...תקראו ותהנו.

המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...